04.08.2015

Co kupują polscy biegacze?

Bazując na wielu różnych statystykach i raportach, można spokojnie stwierdzić, że bieganie stało się narodowym sportem Polaków i jedną z najczęściej podejmowanych aktywności fizycznych. Uśredniając sondaże z ostatnich lat można przyjąć, że biega około 1/3 Polaków. Aby zacząć wystarczą odpowiednie buty, ale – ponieważ apetyt rośnie w miarę… przemierzanych kilometrów, biegacze z czasem inwestują również w pulsometry, oddychającą odzież i wszelkie specjalistyczne akcesoria ułatwiające uprawianie tego sportu. Co kupują, w jakich przedziałach cenowych, jakie marki są najpopularniejsze – sprawdzamy w serwisie Ceneo.pl.

Bieganie to hobby, sport oraz sposób na życie. Na początek wystarczy założyć wygodne obuwie i zacząć pokonywać kolejne odcinki wytyczonej trasy. W serwisie Ceneo.pl znaleźć można niemal 4 tysiące rodzajów butów przeznaczonych do biegania. Najprostszy model można kupić już za 50 zł, najdroższe kosztują niemal 1000 zł. Polscy biegacze podchodzą jednak do zakupów rozsądnie – najczęściej kupowane jest obuwie z przedziału cenowego 150-300 zł .

– Ceny w internecie są niższe nawet o kilkanaście procent, coraz częściej sklepy gwarantują też darmową dostawę i zwrot. Jeśli jednak przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu chcemy skorzystać ze specjalistycznej porady, sprawdzić biomechanikę naszych stop, przymierzyć kilka, kilkanaście modeli, warto do sklepu stacjonarnego pójść ze smartfonem z aplikacją Ceneo. Można w niej wpisać nazwy wybranych produktów i sprawdzić ich ceny w ofercie sklepów internetowych. Tak zwany „smartshopping” to dynamicznie rosnący trend, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia – mówi Tomasz Świta, kierownik Działu Rozwoju Treści Ceneo.pl

TOP5 – Buty do biegania (maj 2015)

  1. Asics Gel Cumulus 16  – od 299,00 zł
  2. Spokey Unisex Liberate 5 – od 98,99 zł
  3. Buty Do Biegania Asics Patriot 6 – od 139,00 zł
  4. Salomon Speedcross 3 – od 359,00 zł
  5. Nike Flex Experience 3 – od 129,99 zł

Najczęściej kupowane ubrania z przeznaczeniem dla biegaczy to sportowe biustonosze oraz oddychające koszulki (zarówno damskie jaki męskie), dużo rzadziej spodnie i szorty. Ceny najczęściej wybieranych modeli ubrań nie przekraczają 100 zł.

Elektronika w służbie sportu

Dla wielu jednak sam bieg w wygodnych butach i ubraniu to zdecydowanie za mało. W naturalnym dążeniu do perfekcji oraz podnoszenia poprzeczki, z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Wykorzystując siec satelitarną, urządzenia pomiarowe, a także możliwości smartfonów stworzono całą gamę rozwiązań ułatwiających monitorowanie i planowanie treningu.

Monitory pracy serca

Podstawowym – i najczęściej kupowanym – urządzeniem wspierającym biegaczy w czasie treningu jest monitor pracy serca, zwany także często pulsometrem. Składa się zwykle z dwóch cześci: transmitera, czyli opaski na klatkę piersiową oraz odbiornika, przypominającego zegarek. Na Ceneo można znaleźć niemal 1300 tego typu urządzeń. Ceny zaczynają się od ok. 60 zł, kończą na nieco ponad 3000 zł. Im droższy monitor, tym więcej funkcji, aplikacji i możliwości.

– Warto zainwestować w kupno monitora już na początku przygody z bieganiem, na początek wybierając tańsze modele. Niepozorne, podobne do zegarka gizmo wydatnie przekłada się na poprawę indywidualnych wyników – podkreśla Maciej Lewandowski z redakcji portalu Expert Ceneo (expert.ceneo.pl). – Dzięki pulsometrowi bez trudu można określić optymalną strefę intensywności treningu, a tym samym regulować poziom wysiłku. Obserwowanie monitora serca w trakcie biegu ma także dobroczynny, czysto psychologiczny aspekt motywujący do dalszej pracy nad kondycją.

Najpopularniejsze marki pulsometrów na Ceneo.pl to: Polar, Garmin, Sigma, Nike, Tomtom. Najczęściej kupowane są te z przedziału 400-600 zł .

TOP5 – Monitory pracy serca (maj 2015)

  1. Polar M400 – od 536,90 zł
  2. Garmin Vivofit Czarny (010-01225-00)  – od 325,00 zł
  3. Garmin Forerunner 310 Xt Hr (010-00741-01)  – od 771,00 zł
  4. Sigma Pc 15.11 – od137,00 zł
  5. Tomtom Nike+ Sportwatch Gps – od 599,00 zł

Krokomierze

Krokomierze to doskonała alternatywa dla wszystkich pragnących usystematyzować biegowe hobby, ale wahają się przed dużym wydatkiem na profesjonalny pulsometr.

– Zaczynasz biegową przygodę i szukasz dodatkowej motywacji, bez potrzeby skrupulatnego wyliczania każdego przemierzonego odcinka trasy? Odpowiedź jest bardzo prosta: krokomierz to nieskomplikowane urządzenie, mające na celu liczenie kroków wykonanych na danym dystansie, monitorowanie długości przebytej trasy oraz spalonych w tym czasie kalorii. Dobrze dobrany krokomierz pozwala szybko i wydajnie poprawić technikę biegania – radzi Maciej Lewandowski.

Rozbudowane krokomierze wyposażone są w pulsometr, timer oraz sygnalizator dźwiękowy. Wiodące marki najczęściej wyszukiwane na Ceneo.pl to Promedix, Spokey, Conrad 3D, Oregon i TFA. Ceny krokomierzy zaczynają się od 18 zł. Najdroższe krokomierze rzadko przekraczają kwotę 200 zł.

Zegarki dla biegaczy

Zegarki zaprojektowane z myślą o biegaczach to jedne z najbardziej złożonych urządzeń dostępnych na rynku. Poza swoją podstawową funkcją pomiaru czasu wyposażone są w szereg funkcjonalności wspierających trening wysiłkowy oraz monitorujących poszczególne jego warianty. Praktycznie wszystkie zegarki dla biegaczy są wyposażone w pulsometry, krokomierze oraz monitory pracy serca. W zależności od producenta mogą mieć dodatkowe funkcje m.in. określenie rodzaju treningu jego zakładaną intensywność lub sprzężenie z dedykowaną aplikacją dla sportowców.
Najpopularniejsze marki zegarków dla biegaczy to Sony, Samsung, LG, Tracer oraz Manta. Najtańsze kupić można już za 60 PLN, natomiast te wysoko specjalistyczne to wydatek nawet 1100 zł.

A może po prostu smartfon?

W dobie smartfonów, smartwatchy oraz smartbandów aplikacje zaprojektowane dla sportowców są czymś oczywistym i naturalnym. Liczą kalorie, przebyte kilometry, tętno oraz wyznaczają dalszą trasę biegu. Aplikacje sportowe to szybkie oraz wygodne połączenie możliwości kilku urządzeń. Niektóre poza typowymi pomiarami oraz monitoringiem symulują… inwazję zombie, zamieniając zwykły trening biegowy w grę miejską.

Najpopularniejszą obecnie na rynku aplikacją jest Endomondo, z którego korzysta 25 milinów użytkowników na całym świecie. Program nie tylko zapisuje przebyte trasy, rekordy oraz monitoruje pracę organizmu w czasie treningu. Dzięki powiazaniu z siecią społecznościową pozwala śledzić rezultaty przyjaciół. Endomond o jest częściowo darmową aplikacją.

Drugą popularną aplikacją stworzoną z myślą o biegaczach jest Nike+ Running. Aplikacja motywuje do treningu dzięki łatwemu dostępowi do olbrzymiej społeczności biegaczy Nike+. Program jest wyposażony w plany treningowe na różne dystanse począwszy od 5 km, aż po pełny maraton. Za pośrednictwem aplikacji można także wygodnie zmieniać utwory muzyczne. Ten kompleksowy program jest w pełni darmowy.

Aby swobodnie trenować, korzystając z możliwości smartfonów, warto zaopatrzyć się w specjalne opaski z pokrowcami na te urządzenia. Najprostsze można kupić na Ceneo już za 14 zł.

Inne pomocne akcesoria to między innymi opaski na biodra z kieszonkami na bidon i drobiazgi (np. klucze), okulary do biegania, opaski fluorescencyjne, odblaskowe czy kompresyjne na łydki. Jest też sporo gadżetów dla zaawansowanych biegaczy, startujących w maratonach i triathlonach, na przykład specjalistyczne oddychające i dopasowujące się do sylwetki plecaki w cenie ok 750 zł. Można wybierać spośród tysiąca różnych produktów.