04.08.2015

Dzień Dziecka 2015. Dla najmłodszych zabawki, dla nastolatków książki i gotówka

Czas spędzony z dzieckiem i wspólna zabawa są ważne, jednak Dzień Dziecka nie może obejść się bez prezentów. Z ankiety przeprowadzonej wśród kilku tysięcy użytkowników Ceneo.pl wynika, że z tej okazji niemal 80% osób kupi prezent dla więcej niż jednego dziecka, w sumie wydając na ten cel nawet 300 zł. Nic dziwnego zatem, że złote żniwa już od połowy maja odnotowują sklepy zabawkowe, księgarnie, ze sprzętem sportowym oraz drobną elektroniką.

Najwięcej – 42% ankietowanych, wręczy 1 czerwca prezenty dwójce lub trójce dzieci. 23% obdaruje tylko jedno dziecka, zaś 18% – czworo i więcej. Prezenty wręczamy nie tylko własnym dzieciom, ale także tym z bliskiej rodziny lub pociechom przyjaciół. 16% badanych ma zamiar w tym roku wydać na nie w sumie około 500 zł, 67% do 300 zł, zaś 17% – nie więcej niż 50 zł.

– Sprzedaż zabawek wzrasta w połowie maja niemal dwukrotnie – więcej sprzedaje się tylko w grudniu – mówi Tomasz Świta, Kierownik Działu Rozwoju Treści w Ceneo.pl. – Popularne są wszystkie typy zabawek: interaktywne, edukacyjne, klocki i lalki, gry, układanki i puzzle. Bardzo modne są zabawki powiązane ze znanymi kreskówkami i serialami dla dzieci – niektóre z nich (jak kucyki) mają nawet tak szeroką ofertę, że zajmują w naszym serwisie osobną kategorię.

Zabawki to absolutny hit prezentowy – wskazało je aż 47% ankietowanych. Drugie miejsce zajęły klocki (39%) oraz zestawy edukacyjne (32%) typu „Mały chemik” czy „Mały astronom”. Popularne są także gry planszowe (25%) i akcesoria do prac plastycznych, książki, filmy i bajki (po 23%).

Analizując listę najpopularniejszych zabawek (tabela poniżej) wyraźnie widać, że dominują te przeznaczone dla dziewczynek. Można się zatem domyślać, że chłopcy są raczej obdarowywani grami komputerowymi, elektronicznymi gadżetami i sprzętem sportowym.

– W kategorii „sportowej” sezon trwa właśnie w najlepsze – wiosna i wczesne lato to najlepszy czas dla tych produktów: najpierw wiosenna wymiana i odświeżenie sprzętu, następnie komunie, a zaraz po nich Dzień Dziecka. Wielu rodziców w naszej ankiecie wskazało, że z tej ostatniej okazji zamierza kupić właśnie mniejszy sprzęt sportowy: hulajnogi, rolki czy deskorolki – mówi Tomasz Świta.

Młodsze dzieci raczej nie dostają gotówki. Z kolei za najlepszy prezent z okazji 1 czerwca dla dziecka powyżej 10 lat w sindazy Ceneo najwięcej wskazań padło na książkę (37%) i właśnie gotówkę (30%). Dobrym pomysłem jest także modny ciuch lub buty (23%), bilet do kina lub na koncert (21%) gra komputerowa (21%) planszowa (18%), a także elektroniczne gadżety: smartfon (15%), tablet (14%), konsola (13%). Najmniej „głosów” zebrały płyty z muzyką i filmami (odpowiednio 12 i 4%) oraz kosmetyki (7%).

Osobną kwestią są prezenty dla najmniejszych dzieci i niemowląt. Obok zabawek (60%) tak samo mile widziana jest wszelka „pomoc” dla rodziców: ubranka (55%), akcesoria dziecięce (wyparzacze, elektroniczne nianie, bujaczki i foteliki) – 31%, a także – po prostu – zapas jednorazowych pieluch, dziecięcych kosmetyków, mleka czy „słoiczków”.

Na przełomie maja i czerwca sporym zainteresowanie cieszą się też różne akcesoria ogrodowe dla dzieci: trampoliny, plastikowe place zabaw, piaskownice. Ceny są wyższe – od kilkuset złotych w górę – ale na zakup złożyć się może cała rodzina.

TOP 5 kategorii Zabawki (maj 2015):

  1. Toaletka dla lalek – od 69 zł
  2. Maskotka „Furby” – od 349 zł
  3. Figurka kucyka „Pony” – od 69 zł
  4. Lalka Barbie „Księżniczka filmowa” – od 87 zł
  5. Lego „Kraina Lodu” – od 189 zł

TOP 5 kategorii Zabawki do ogrodu (maj 2015):

  1. Piaskownica w kształcie żółwia – od 128 zł
  2. Domek „Friends House” z ogródkiem – od 1149 zł
  3. Zjeżdżalnia – 308 zł
  4. Piaskownica zamykana w kształcie muszelki – od 58 zł
  5. Domek ze zjeżdżalnią – od 1499 zł

Materiał na podstawie danych własnych Ceneo.pl oraz ankiety przeprowadzonej w maju 2015 roku wśród użytkowników Ceneo.pl (ok. 2900 odpowiedzi).