04.08.2015

Idealne prezenty na Dzień Matki i Dzień Ojca

Dzień Matki tuż, tuż, Dzień Ojca za niecały miesiąc. Jak obchodzimy te szczególne Święta – czy wystarczą życzenia, laurka, kwiaty, czy może coś droższego? Sondaż przeprowadzony wśród kilku tysięcy użytkowników serwisu Ceneo.pl pokazuje, że niezależnie od skali planowanych wydatków, nie widzimy w rodzicach seniorów, a prezenty planujemy z myślą o ich przyjemności lub „sentymentalnie”.

Wielu z nas pamięta z własnego dzieciństwa laurki, broszki z gipsu, korale z makaronu, poduszki na igły, ramki na zdjęcia z muszelek czy portfeliki na drobne monety – robione dla mamy i taty podczas zajęć przedszkolnych lub szkolnych. Takie prezenty nasi rodzice do dziś z sentymentem przechowują w swoich szkatułkach i szafkach. I choć nadal w sondażu Ceneo.pl zdarzały się odpowiedzi, że na Dzień Matki czy Ojca warto przygotować coś własnoręcznie (przeważały kulinaria: ciasto, dżem czy nalewka) oraz poświęcić czas na spotkanie, wspólny obiad czy wyjście do kawiarni, to jednak większość dorosłych dzieci decyduje się na zakup prezentu.

Mama równa się kobieta

Według danych sondażu Ceneo.pl Dzień Matki obchodzi niemal 90% osób. Znacząca większość (82%) do kwestii prezentu podchodzi symbolicznie – niemal połowa zamierza wydać na niego w tym roku nie więcej niż 50 zł. Kolejne 34% – kupi upominek o wartości ok 100 zł. Droższe prezenty – między 100 a 300 zł kupi 14% badanych, a zaszaleje – wydając 300 zł – 4% osób biorących udział w sondażu.

Nie dziwi zatem, że na podium idealnych prezentów na Dzień Matki są kwiaty (wskazało je 66% ankietowanych), kosmetyki (44%) i słodycze (27%). Kolejne miejsca zajęły książki (20%), biżuteria (19%) i modowe akcesoria (23%). 12—procentową akceptacje uzyskały bilety na wydarzenia kulturalne lub karnety do kosmetyczki i SPA.

– Dostępność , szybka dostawa i bardzo szeroki wybór produktów w każdym przedziel cenowym powoduje, że Polacy coraz częściej prezentów na różne okazje szukają w sieci. Sekcje z prezentowymi inspiracjami i podpowiedziami, które regularnie uruchamiamy w Ceneo cieszą się zawsze bardzo dużą popularnością wśród użytkowników – mówi Tomasz Świta, kierownik Działu Rozwoju Treści w Ceneo.pl. – Kilka- kilkanaście dni przed Dniem Matki widzimy wzrost sprzedaży modowych akcesoriów, kosmetyków i perfum. Dużą popularnością cieszą się zestawy kilku kosmetyków pakowanych w ozdobne pudełka. Kupowane też są różnego rodzaju bibeloty „sentementalne” – ramki do zdjęć, pięknie oprawione albumy do zdjęć, albo odwrotnie – kubki i koszulki ze dowcipnymi napisami (szczególnie unikatowe rękodzieło dostępne na Ceneo.pl w kategorii Handmade). Podsumowując – dorosłe dzieci widzą w swoich mamach przede wszystkim kobiety lub chcą podkreślić rodzinne więzi i wspomnienia. Nie obdarowują mam sprzętem kuchennym czy domowymi gadżetami – dodaje Tomasz Świta.

Wyniki ankiety potwierdzają, że stosunkowo niewiele osób myśli o akcesoriach do domu i do kuchni (po 9%).
Z kolei na liście prezentów, których nie wypada dać mamom z okazji ich święta znalazły się: bielizna lecznicza i korygująca (24%), rajstopy (21%) i kremy przeciwzmarszczkowe (18%). Za faux pas ankietowani uznali także obdarowanie mam pieniędzmi, alkoholem, tabletkami odchudzającymi lub wspierającymi pamięć, kapciami oraz wszelkimi akcesoriami dla seniorów.

 Dzień Ojca także „po męsku”

Dzień Ojca jest nieco słabiej zakorzeniony w naszej tradycji – obchodzi go 2/3 ankietowanych. Skala wydatków jest podobna jak z okazji Dnia Matki: nieco ponad połowa (52%) osób zamierza wydać nie więcej niż 50 zł, jedna trzecia (33%) – kupi prezent za ok 100 zł.

Idealny upominek to wykwintny alkohol (49%), „męski” gadżet jak np. scyzoryk, latarka czy narzędzie do majsterkowania (36%), a także akcesoria samochodowe (25%). Jedna piąta ankietowanych uważa, że świetnym pomysłem jest obdarowanie taty krawatem lub paskiem, elektronicznym gadżetem lub książką. Najmniejszym powodzeniem cieszą się prezenty „kulturalne” – bilety (12%), płyty muzyczne (11%) i płyty z filmami (6%).

Według badanych tacie z okazji Dnia Ojca nie wypada wręczyć laski (25%), trymera do nosa i uszu (21%) i skarpetek (19%). Nie ucieszy się też raczej z witamin i kapci (odpowiednio 8% i 7%). Za „niemęskie” prezenty uznano także kosmetyki, ubrania i kwiaty.


Materiał na podstawie danych własnych Ceneo.pl oraz ankiety przeprowadzonej w kwietniu 2015 roku wśród użytkowników Ceneo.pl (ok. 3500 odpowiedzi).