Krok 6: Dokonywanie płatności

Płatność przy odbiorze

Obowiązuje zasada, zgodnie z którą umowa nie może nakładać na konsumenta obowiązku zapłaty ceny lub wynagrodzenia przed otrzymaniem świadczenia, możemy więc zapłacić dopiero przy odbiorze, kiedy towar jest już w naszych rękach. Ta forma płatności nazywana jest płatnością za pobraniem i jest ona dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie posiadają konta internetowego w banku lub nie chcą płacić za przesyłkę przed jej otrzymaniem. Jest to jednak metoda droższa, ponieważ najczęściej wiąże się z wyższym kosztem przesyłki. Należy rozróżnić tutaj pojęcia „płatności za pobraniem” oraz „odbioru osobistego” – w pierwszym przypadku za zamówiony towar płacimy kurierowi lub pracownikowi poczty odbierając przesyłkę, w drugim natomiast sami odbieramy towar w sklepie lub wskazanym przez sklep punkcie odbioru.


Płatność przelewem

Za zakupiony towar możemy zapłacić także przelewem na podany przez sklep numer konta. Przelewu możemy dokonać z naszego konta internetowego oraz w okienku pocztowym lub bankowym.


Internetowe przekazy pieniężne

Istnieją także specjalne formy internetowych przekazów pieniężnych, jak np. system Płatności.pl. Dokonując płatności przy użyciu takiego systemu, zostajemy przeniesieni na stronę naszego banku (w przypadku szybkiego przelewu) lub stronę autoryzacji kart płatniczych (w przypadku płatności kartą), gdzie po podaniu wymaganych przez system danych, takich jak imię, nazwisko czy numer karty płatniczej, nasza płatność jest błyskawicznie realizowana i niemal natychmiast dociera do odbiorcy. Transakcje takie są całkowicie bezpieczne, co gwarantują najnowsze metody szyfrowania danych oraz najwyższej jakości sprzęt i oprogramowanie. Abyśmy mogli zapłacić za wybrany towar w ten sposób, sklep, w którym dokonujemy zakupu, musi obsługiwać taki system. Jest to szczególnie wygodna forma płatności – sprawi, że każdy zakup przez Internet będzie szybki i banalnie prosty.


Płatność kartą płatniczą/ kredytową

Jeżeli z dostępnych w sklepie rodzajów płatności wybierzemy płatność kartą, zostaniemy przeniesieni na zabezpieczoną stronę autoryzacji kart płatniczych i poproszeni o podanie wymaganych przez system danych, takich jak imię, nazwisko czy numer karty płatniczej. Możemy zostać poproszeni także o podanie specjalnego kilkucyfrowego kodu autoryzacji, który znajduje się na większości kart płatniczych oraz kredytowych – na ogół na odwrocie karty, w polu przeznaczonym na podpis jej użytkownika.

Od pewnego czasu na rynku dostępne są także tzw. karty przedpłacone (karty pre-paid) o ustalonej wartości nominalnej. Przed skorzystaniem z takiej karty, musimy ją doładować, dokonując wpłaty (gotówkowej lub bezgotówkowej) na jej rachunek. Po dokonywaniu przez nas transakcji tą kartą, kolejne kwoty będą odliczane od sumy, jaką ją zasililiśmy, a po wyczerpaniu środków możemy ją ponownie doładować. Karty tego typu stały się szczególnie popularne wśród osób dokonujących zakupów przez Internet, ponieważ są one powiązane z rachunkiem, nad stanem którego mamy ścisłą kontrolę i nie musimy się obawiać, że wskutek pomyłki bądź czyjegoś celowego działania zostaniemy pozbawieni większej ilości środków.