Krok 4: Składanie zamówienia

Zakładanie konta w sklepie internetowym i zakupy bez zakładania konta

Gdy wybraliśmy już produkt i sklep, nadszedł czas na wypełnienie formularza zamówienia. Najbezpieczniejszym połączeniem ze stroną sklepu jest połączenie szyfrowane, czyli takie, podczas którego w pasku adresu pojawia się skrót „https”, oraz w zależności od używanej przeglądarki, symbol kłódki (po prawej stronie paska adresu lub w prawym dolnym rogu) – pozwoli nam to mieć pewność, że wszelkie dane dotyczące transakcji nie będą widoczne dla osób trzecich. Powinniśmy zwracać na to uwagę zarówno podczas zakładania konta na stronie sklepu internetowego, jak i dokonując zakupów bez dokonywania rejestracji (o ile sklep udostępnia taką możliwość).

Założenie konta w sklepie internetowym daje nam możliwość dokonywania kolejnych zakupów bez konieczności ponownego podawania swoich danych, najczęściej umożliwia także wgląd w historię naszych zamówień oraz korzystanie ze specjalnych funkcjonalności, takich jak notatnik czy lista zakupów. Zdarza się, że sklepy przyznają specjalne rabaty swoim zarejestrowanym użytkownikom – bezpośrednio po rejestracji lub po przekroczeniu pewnego progu wartości zakupów. Często także założenie konta wiąże się z wyrażeniem zgody na otrzymywanie od sklepu informacji handlowych, np. o promocjach, wyprzedażach czy nowych produktach.

Po wypełnieniu formularza możemy zażądać dla siebie jego kopii. Na wszelki wypadek zachowajmy ją aż do momentu dostarczenia i sprawdzenia przesyłki. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości przy realizacji naszego zamówienia może być on dowodem na to, że firma nie wywiązała się z umowy.

Dobrym nawykiem jest także przechowywanie wszystkich dokumentów związanych z zakupem – faktur, paragonów, kart gwarancyjnych, a nawet opakowania produktu. Jeżeli ich nie zachowamy, możemy mieć duże problemy z udowodnieniem, że transakcja w ogóle się odbyła.


Miejsce, z którego dokonujemy zakupu

Ponieważ najlepiej korzystać z zabezpieczonego połączenia, nie polecamy takich miejsc jak darmowe hot-spoty, w których każdy bez odpowiedniego hasła może korzystać z Internetu.