Krok 3: Wybór sklepu

Dane firmy, zamieszczone na stronie

Pamiętaj, że każdy sklep internetowy jest prowadzony przez przedsiębiorcę. Sprzedawca powinien zamieścić na swojej stronie internetowej wszystkie informacje na temat prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, do ujawnienia których zobowiązuje go prawo, w tym:

  • nazwę, pod którą prowadzi działalność gospodarczą
  • siedzibę
  • numer NIP
  • numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców (w zależności od tego, czy mamy do czynienia z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną czy prawną)

Są to podstawowe elementy, jakie sklep powinien zamieszczać na swojej stronie w łatwo dostępnym miejscu. Posiadanie takich informacji ułatwi nam ewentualne postępowanie w przypadku komplikacji. Jeżeli nie znajdziemy takich danych na stronie sklepu, nie powinniśmy interesować się oferowanymi przez niego produktami.


Dostępne formy płatności, regulamin oraz informacje dotyczące zwrotów

Jasno powinna być określona także forma płatności oraz zasady reklamacji i zwrotów. Informacji takich szukajmy w regulaminie sklepu, dostępnym na jego stronie – naprawdę warto go przeczytać. Jeśli coś wyda nam się podejrzane – rezygnujemy! Z pewnością znajdziemy w sieci inny sklep, który spełni nasze oczekiwania.

Sprzedawca powinien poinformować kupującego o prawie do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, poprzez złożenie stosownego oświadczenia na piśmie w terminie 14 dni od daty wydania mu towaru. Zamieszczanie w umowach zapisów bądź ustne zastrzeżenia o tym, że rezygnacja z kupna wiąże się z potrąceniem części wpłaconej sumy (tzw. opłaty odstępnej) nie są dopuszczalne.


Opinie o sklepie

Przeglądając oferty na Ceneo, warto przyjrzeć się liście sklepów, która znajduje się pod każdym produktem. Każdy z tych sklepów posiada opinie użytkowników, którzy zechcieli się wypowiedzieć na jego temat. Dzięki systemowi gwiazdek
gwiazdki
już na pierwszy rzut oka możemy ocenić, czy klienci sklepu są z niego zadowoleni. Sklep, przy którym widnieje znaczek
zaufane opinie
posiada komentarze od tych klientów, którzy złożyli już w nim zamówienie i dokonali zakupu. Są to opinie najbardziej wiarygodne i najwięcej mówią o tym, czego możemy się po danym sprzedawcy spodziewać.


Informacje o produkcie

Przyjrzyjmy się oferowanym towarom. Wszystkie powinny posiadać jednostkową cenę brutto (do podania właśnie takiej ceny zobowiązany jest sprzedawca) oraz jak najdokładniejszy opis w języku polskim – w tym nazwę producenta lub importera, wszelkie znaki bezpieczeństwa i oznaczenia norm (jeśli są one wymagane przez dodatkowe przepisy) itp. Informacje te możemy znaleźć na Ceneo, warto jednak sprawdzić takie dane także na stronie producenta.

W celu ułatwienia poszukiwań, Ceneo oferuje prosty system porównania modeli produktów, który pozwala na jeszcze dokładniejszą analizę i ostateczną decyzję odnośnie zakupu. Wystarczy odhaczyć kwadracik znajdujący się przy produktach, którymi jesteśmy zainteresowani i kliknąć na przycisk „Porównaj zaznaczone”, znajdujący się na samej górze oraz na samym dole listy produktów.